0 (362) 428 08 00 - info@samsunaciokullari.com
0 (362) 428 08 00 - info@samsunaciokullari.com

BİZİM AÇI’DAN LÜGAT

Açı Okulları olarak öğrencilerimize bir sözlük çıkartalım istedik. Amacımız çocuklarımızın kelime dağarcığını genişletmek; bunun yanı sıra zengin Türkçemizin bize sunduğu sözcük yelpazesinden yararlanmak.

Sözlü iletişimin giderek azaldığı çağımızda insanın kendisini ifade edişi ve kullandığı kelime sayısı da buna orantılı olarak azalmıştır. Ancak insanoğlunun en büyük gereksinimlerinden biri konuşmak, iletişim kurmaktır. İyi bir iletişim ancak zengin bir dille meydana getirilir. Sözcük, dilin hazinesidir. Sözcük dağarcığının genişlemesi anlatımın temeli olduğu gibi, anlatım ihtiyacının da en önemli unsurudur. Zengin bir dil, insanların duygu ve düşüncelerini daha iyi ifade edebilmesini ve daha ikna edici konuşmasını sağlar.

Araştırmalara göre günümüzde Türkçe ülkemizde ortalama 400 kelimeyle konuşuluyor. Oysa İngiltere’de ortalama 2 bin kelime telaffuz ediliyor. Böylesine zengin bir dili kullanmaya, çocuklarımızı bilinçlendirmeyle başlıyoruz.

Bunun için, Yazarlık ve Yazma Becerileri Atölyesi kapsamında çocuklarımıza on beş gün arayla sekiz kelime vereceğiz. Kelimelerin altında ifade ettikleri farklı anlamlar olacak. Böylece çocuklarımız kelimelerin anlamlarını öğrenmiş olacak. Birbirinden zevkli aktivitelerle bu kelimeleri öğrenmekle kalmayacak, kelimeleri yazılarımıza ve hayatımıza dahil etmiş olacağız.

Bugün ilk 8 kelimeyi kart şeklinde öğrencilerimize dağıttık.